logo

“Mall of İstanbul” ısıtma-soğutma ihtiyacını “FORM” ürünleri ile sağlıyor

Form sirketler (Medium)Türkiye’nin en büyük yerli AVM yatırımcısı Torunlar GYO tarafından 1.3 milyar TL’lik yatırımla hayata geçirilen Mall of İstanbul, iklimlendirme ihtiyacını Form Şirketler Grubu’nun enerji verimliliği yüksek ve çevreci cihazları ile sağlıyor.

 Yaklaşık 154 bin metrekare kiralanabilir alanı ve toplam 350 mağazası ile Mall of İstanbul AVM’nin ısıtma-soğutma ihtiyacı, toplam soğutma kapasitesi 5.234 kW olan 30 adet LENNOX marka su soğutmalı paket klima ve toplam soğutma kapasitesi 40.930 kW olan 10 adet DECSA Kapalı Tip Aksiyel Fanlı Soğutma Kulesi (REF-A-367) ile sağlanıyor.

 Isıtma ve soğutmada AVM’ler için verimli ve ergonomik mimari çözüm !

 AVM’ler gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı  sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Lennox paket klimalar ise tek bir cihazla taze hava ihtiyacı ve otomasyonu karşılayarak, ısıtma-soğutma-nem alma yapabilir. Kolay kullanım ve bakım imkanı sunan Lennox paket klimalar direkt genleşmeli çalışma ile ortam havasının ısıtılıp soğutulması sayesinde yüksek verimle çalışır.

 Projede kondenseri su soğutmalı paket klimalar kullanılıyor. Bu sayede su soğutmalı sistemin avantajları kullanılarak yüksek verimler sağlanabiliyor. Aynı zamanda su soğutmalı paket klimalar bina içerisine kapalı alanlara da yerleştirilebildiği için bina dışında oluşabilecek görüntü kirliliği de engellenmiş oluyor. Projede kullanılan LENNOX paket klimalar ısı geri kazanımlı cihazlardan oluşuyor. Bu sayede dışarı atılan ısıtılmış ya da soğutulmuş havadan önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Paket klimaların üfleme ve emiş fanları frekans kontrollü olarak seçildiğinden kısmi yüklerdeki enerji tüketimleri de azaltılabiliyor.

 mall-of-istanbul (Medium)AVM içerisinde bulunacak insan sayısının fazla olması nedeniyle ihtiyaç duyulan taze hava oranı da oldukça yüksek. Ancak paket klimalarda kullanılan hava kalite sensörü sayesinde taze hava oranı, içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor, bu sayede gereksiz taze hava alınmasının önüne geçilmiş olup önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor.

DECSA Kapalı Tip Soğutma Kulesi modellerinde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kuru soğutma ( free-cooling ) teknolojisi bulunuyor.

 Form Şirketler Grubu gerçekleştirdiği bu proje ile Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence parkına ve Türkiye’nin önde gelen markalarına ev sahipliği yapan Mall of Istanbul’u da referanslarına ekledi.

Share
1317 Kez Görüntülendi.