logo

Çin’de Türk Makina Sektörüne Büyük İlgi

Çin’de düzenlenen dünyanın en önemli yapı, inşaat makineleri, iş makine ekipmanları ve araçları sektörünün buluştuğu fuar olan Bauma China’da Türk makina sektörüne büyük ilgi gösterildi. İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) heyeti, Bauma China fuarına katıldı.

tr (2) (Medium)İMDER Başkanı Tamer Öztoygar, Türk  makine sektörüne ilginin oldukça yoğun olduğunu belirtti. Öztoygar “Bauma China fuarında 4 gün süresince önemli buluşmalar ve toplantılar gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşmelerde Türk makina sektörüne gösterilen ilgiden memnun kaldık. Dünya çapındaki firma ve iş adamı derneklerinin yöneticileri yapacağımız fuar ve etkinliklere katılacaklarını belirttiler. Kore İş Makinaları Derneği (KOCEMA) Amerikan İş Makinaları Üreticileri, Çin İş Makinaları Üreticileri Derneği, Çin Odalar ve Borsalar Birliği, Çin Forklift Üreticileri Derneği ve Zoomlion gibi firmalarla görüşmeler yaptık. Başarılı bir fuar çalışmasını tamamladık” dedi.

Bauma China Fuarı’nda İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İMDER organizasyonunda Türk Pavyonu kurulurken, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAIB) fuara katılım desteği verdi. uara eş güdümlü olarak Türkiye’nin Şangay Başkonsolosluğu, MAİB (Makine Aksamları İhracatçıları Birliği), MTG (Makine Tanıtım Grubu) ile beraber İMDER tarafından organize edilen toplantılar düzenlendi.

Kocema Kıdemli Başkan Yardımcısı Sung-Ok Lee ve Yim Sang Dok ile gerçekleştirilen toplantıda Kore firmalarının Türkiye’ye yatırım konusunda görüş alışverişi yapıldı. Sung-Ok Lee, İMDER’in yapacağı Uluslararası İş Makinaları Kongresi’ne destek vereceklerini belirterek, Komatek fuarı Kore’den büyük bir katılım planladıklarını açıkladı.

İMDER heyeti Zoomlion’nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Helen Haung ile de görüştü. Helen Huang Türkiye’nin çok önemli bir coğrafyada yer aldığını belirterek, İMDER’in yönlendirmelerinin önemine işaret ederek Türkiye’de Gama ile birlikte gerçekleştirdikleri yatırımları arttıracaklarını söyledi.

tr (3) (Medium)CCMA Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Su Zimeng İMDER’in gerçekleştirdiği tüm organizasyonlara destek vererek, katılacaklarını belirtti. Uluslararası İş Makinaları Kongresi’ne katılacaklarını kaydeden Su Zimeng, Çin’in en önemli kurumlarını da kongre için organize edeceklerini ifade etti.

Sany İş Makinaları Yönetim Kurulu Başkanı Yu Hongfu ile de fuarda bir görüşme yapıldı. Hongfu, Türkiye’ye İMDER’in göstergelerini ve yönlendirmelerini takip ederek yatırım yapmaya karar verdiklerini ifade etti. Sany bünyesinde Türkiye’de faaliyet gösteren iş ve inşaat makinası firmalarının İMDER’e üye olması gerektiğini vurguladı. Çin‘in en önemli kuruluşları arasında yer alan, SFIC “Shanghai Federation of Industry and Commerce” (Çin Halk Cumhuriyeti, Şangay Sanayi ve Ticaret Federasyonu) ev sahipliğinde bir toplantı gerçekleştirildi. 100 yıllık köklü bir geçmişe sahip 70 milyar dolarlık cirosu olan SFIC ile Çinli firmalar ve İMDER üyeleri arasında iş bağlantılarının kurulması ve Türkiye’ye yatırım çekilebilmesi için görüş alışverişinde bulunuldu.

TÜÇSİAD ve İMDER Arasında İyi Niyet Antlaşması imzalandı

ca (Medium)TÜÇSİAD (Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği) ile İMDER arasında Çin ve Türk firmalarının karşılıklı ticaret hacmini arttırmak ve Türkiye’ye yatırım çekebilmek adına İyi Niyet ve İş Birliği Anlaşması (MOU) imzalandı. Anlaşmayı TÜÇSİAD Eş Başkanı Levent Oğuz ve İMDER Başkanı Tamer Öztoygar imzaladı.

İki kurum arasında imzalanan anlaşma kapsamında, İMDER‘in Çin firmaları ile bağlantılarının kurulması ve Türkiye’ye yapılacak yatırımların gerçekleştirilmesindeki iletişim ve koordinasyon merkezi TÜÇSİAD oldu. Bauma China Fuarı’na ülkemizden Hydropack, Page, Gürmaksan, İTO, OAIB, İMMİB, İMDER, Ersel, Oscar, Pimmaksan, Armor, Seçkin Makine, Sever Makina, SRP Sadid Road, Akon Hidrolik, Parsat Piston ve Las Zirh marka ve birlikleri katılım gösterdi.

Share
1167 Kez Görüntülendi.