logo

37. Yapı Fuarı bu yıl Güney Kore’yi ağırlıyor!

ikili is gorusmeleri (Small)Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması 37. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 81.000 m2’lik 12 salon ve açık alanında, 1.150 katılımcı firmanın ürün ve hizmetlerini 111.000’i aşkın ziyaretçiyle buluşturacak. 6 – 10 Mayıs 2014 (Salı-Cumartesi) tarihleri arasında düzenlenecek olan fuar, en son yenilik ve teknolojileri barındıran ürün çeşitliliği, uluslararası etkinlikleri ve yarattığı iş fırsatları ile bu yıl da sektörün zirvesi olacak.

 Dünya’nın lider fuarcılık firmaları ile gerçekleştirdiği işbirlikleri sonucunda etki alanını genişleten Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlediği Konuk Ülke Projesi’nde bu yıl Güney Kore ağırlanıyor. Proje kapsamında fuar öncesinde ve sırasında düzenlenecek etkinliklerle olası işbirlikleri ve ticari ilişkileri geliştirmek için iki ülkenin sunduğu fırsatlar değerlendirilecek. 

 Sektör profesyonellerinin fuar ziyaretini daha verimli hale getirmek amacı ile 2014 yılı itibariyle Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, Salı – Cumartesi günleri arasında düzenlenecek.

 YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 37 yıldır yapı sektörünün uluslararası zirvesi olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 6 – 10 Mayıs 2014 (Salı-Cumartesi) tarihleri arasında Tüyap -Büyükçekmece’de düzenlenecek.  Her geçen yıl büyüyerek sektöre olan katkısını artıran fuarda bu yıl da; binlerce ürün çeşidi, yeni teknoloji ve hizmet yer alacak. Fuar 81.000 m2’lik 12 salon ve açık alanda, 1.150 katılımcı firma ve 111.000’i aşkın ziyaretçiyi buluşturacak. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı” olma özelliğini taşıyor.

Fuarın İş Geliştirme Platformu, Uluslararası İşbirlikleri ve İhracatın Geliştirilmesine Yönelik Adımlar…

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamındaki İş Geliştirme Platformu, çeşitli etkinliklerle bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Platform bu yıl faaliyetlerini; “Konuk Ülke Güney Kore Projesi” ve “5. Avrasya Yapı Forumu” olmak üzere iki ana başlıkta sürdürüyor.

Konuk Ülke Güney Kore Projesi

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen “Konuk Ülke Projesi”nde, ülke odaklı yeni işbirlikleri ve etkin stratejilerin oluşturulması, böylelikle Türkiye yapı sektörünün uluslararası alandaki etkinliğinin artırılmasına destek olunması amaçlanıyor.

 Üç yıldır başarıyla sürdürülen, 2011 yılında Rusya Federasyonu ile başlayıp sonrasında sırasıyla Almanya ve Azerbaycan Cumhuriyeti’yle devam eden “Konuk Ülke Projesi”nde 2014 yılında Güney Kore ağırlanacak.  İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir platform yaratacak proje kapsamında, fuar öncesinde ve sırasında düzenlenecek etkinliklerde Türkiye ve Güney Kore’den konunun üst düzey yetkilileri bir araya gelecek.

Güney Kore,  son dönemde Türkiye’deki inşaat ve yapı malzemeleri alanlarında ve yatırım işbirliği üzerine kurdukları ortaklıklarla ve Ortadoğu-Orta Asya’da yaptığı projelerle de dikkatleri üzerine çekiyor.  Türkiye ile Kore arasındaki dış ticaret rakamlarına bakıldığında ihracat 500 milyon dolar ve ithalat 6 milyar dolar civarlarında görülüyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de 200’ün üzerinde Kore sermayeli şirket faaliyet göstermektedir.

İki taraflı yatırımların arttırılması ve üçüncü ülkelerde ortak projelere katkıda bulunması amacıyla Mayıs ayında yürürlüğe giren STA- Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin bir üst düzeye çıkarılması ve mevcut ortaklıkların devamı hedefinin yanı sıra Türkiye’deki Kore yatırımlarının artması da hedeflenmektedir. STA- Serbest Ticaret Anlaşması ile beraber iki ülke firmalarının bir araya gelerek Güney ve Güneydoğu Asya’da, Orta Doğuda, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde büyük projelere imza atabilecekleri öngörülmektedir.

Türkiye’deki Güney Kore yatırımlarının desteklenmesi konusunda sadece büyük sanayi yatırımları değil aralarında yapı malzemeleri sektörünün de bulunduğu pek çok alanda Güney Kore sermayesinin teşvik edilmesine yönelik olarak girişimlerde bulunulması büyük önem taşımaktadır.   Bundan ötürü Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında gerçekleşecek Konuk Ülke Güney Kore Projesi’nde iki ülke şirketlerinin geliştirdiği ve sahip olduğu üretim yöntemleri teknolojisi, satış teknikleri veya işletme yönetimiyle ilgili bilgi birikimi ve teknolojilerini paylaşması ile üçüncü ülkelerde işbirliği alanlarının genişletilmesi hedeflemektedir.

Dünya müteahhitlik pazarında söz sahibi firmalardan Hyundai, Samsung, Daewoo, SK, Daelim, GS, POSCO, Ssangyong ve Pyunghwa gibi firmaların Güney ve Güneydoğu Asya’da, Orta Doğuda, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde yürüttüğü projelerde Türk Müteahhitleri ile yapacağı işbirliği, Türk yapı malzemesinin yurtdışı projelerde daha yoğun olarak kullanılmasını sağlayacaktır

 Proje, Şubat ayında gerçekleşecek; iki ülke devlet yetkilileriyle, ilgili ticari kurum ve kuruluşların üst düzey yetkililerinin bilgilendirme yapacağı tanıtım toplantısıyla başlayacak. İkinci ayağını ise; fuar sırasında gerçekleştirilecek ticari heyet ziyareti ve ikili iş görüşmeleri izleyecek.

5. Avrasya Yapı Forumu

Türk yapı malzemesinin ihracat yaptığı ülkelerden gelen heyetlerle Türk yapı malzemesi üreticilerini bir araya getirecek olan 5. Avrasya Yapı Forumu, 6 – 10 Mayıs 2014’te, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Fuara Yerli ve Yabancı Alım Heyetlerinin İlgisi Artarak Devam Ediyor!

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında, her yıl T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde OAİB ile birlikte organize edilen “Yurtdışı Alım Heyetleri İkili Görüşmeleri bu yıl 40’a yakın ülke katılımıyla gerçekleştirilecek. Birçok ülkeden katılacak firma yetkilileri, Türk yapı sektörü malzeme üreticileriyle karşılıklı iş görüşmelerinde bir araya getirilecek.

 

‘’Yurtdışı Alım Heyetleri İkili İş Görüşmeleri’’nin yanı sıra, ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen “Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı” da fuarda başarıyla devam ettirilen çalışmalar arasında yer alıyor. Türkiye genelinden Meslek Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları, İş Adamları Birlikleri ve alım heyetlerinden oluşan komiteler YEM Fuarcılık organizasyonu ile davetli olarak Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’a katılım sağlayacak.

Fuar Kapsamında Verilecek Ödüller

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve Türk yapı sektöründe yılın en iyi malzemesini belirleyen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Açılış Töreni’nde sahiplerini bulacak. Ayrıca Yapı Fuarları – Turkeybuild’in Geleneksel “Altın Mıknatıs” stand tasarım ödülleri de fuar sırasında sahiplerini bulacak.

 

Yapı Fuarı – Turkeybuild 2014 Fuar Takvimi

37. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul

6 – 10 Mayıs 2014                  ( Salı-Cumartesi )

27. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara

23 – 26 Ekim 2014

20. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir

6 – 9 Kasım 2014

 

 

 

 

 

Share
952 Kez Görüntülendi.